Nadawcą jest podmiot zawierający umowę z przewoźnikiem. Choć w systemie prawa nie znajdziemy definicji wskazującej kiedy dana osoba staje się nadawcą, niechybnie logiczna analiza obowiązujących norm nakazuje przyjęcie dość oczywistego rozumienie tego pojęcia.
Zgodnie z treścią art. 41 prawa przewozowego, nadawca będzie zobowiązany oddać przewoźnikowi przesyłkę w stanie umożliwiającym jej prawidłowy przewóz i wydanie bez ubytku i uszkodzenia. Zatem wnioskować należy, iż nadawca obowiązany jest odpowiednio przygotować przesyłkę do przewozu. Jeżeli nadawca uchybi swojemu obowiązkowi należytego opakowania, może być to przesłanką do zwolnienia przewoźnika od odpowiedzialności odszkodowawczej.
Chronologicznie kolejnym obowiązkiem nadawcy będzie dostarczenie przesyłki przewoźnikowi. Wraz z przesyłką zasadniczą, będzie on zobowiązany przekazać przewoźnikowi wszelkie potrzebne o niej informacje. Rzeczone informacje najczęściej ze względów praktycznych przekazywane będą w formie dokumentów.
Jeśli przekazanie przesyłki przewoźnikowi poprzedzone będzie jej załadowaniem na środek transportu, zgodnie z treścią art. 43 prawa przewozowego do obowiązków nadawcy włączyć należy czynności załadunkowe, jeżeli umowa stron nie będzie stanowiła inaczej. Naturalnie podczas załadunku nadawca zobowiązany jest dochować należytej staranności, a jego zachowanie nie może spowodować zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z treścią art. 43 ust 2 prawa przewozowego jeżeli nadawca dokonuje czynności ładunkowych jest obowiązany wykonać je w sposób zapewniający przewóz przesyłki towarowej zgodnie z przepisami ruchu drogowego i o drogach publicznych.
Zasadniczym obowiązkiem nadawcy jest dokonanie zapłaty za wykonany przewóz. Nawet gdyby strony ustaliły, że odpowiedzialnością za dokonanie płatności ma być obciążona osoba trzecia, nie powoduje to automatycznego zwolnienia nadawcy z obowiązku zapłaty (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2006r., III CSK 104/05). Nadawca będzie zobowiązany do zapłaty przewoźnego bez względu na to, że może posłużyć się innymi osobami.